PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW A MPZP

Planując budowę naszego wymarzonego domu, powinniśmy pamiętać o przyłączach, czyli zapewnieniu dostawy wody oraz odbioru ścieków z naszego budynku.

W pobliżu działki, na której ma powstać inwestycja, powinna znajdować się podziemna infrastruktura – czyli m.in. sieć wodociągowa oraz kanalizacyjna. Niestety bardzo częstym problemem, zwłaszcza na terenach wiejskich lub oddalonych od centrum miasta, jest brak kanalizacji sanitarnej. Zdarza się, że przeszkodą w jej budowie jest ukształtowanie terenu i brak możliwości uzyskania grawitacyjnego spadku rurociągu. Inwestycja staje się wtedy droższa z powodu konieczności zastosowania przepompowni ścieków.

W sytuacji kiedy planujemy budowę domu na terenie bez sieci kanalizacyjnej, musimy wybrać inne alternatywne rozwiązanie. Najczęściej stosowanym jest szambo, czyli szczelny, wybieralny zbiornik. Innym rozwiązaniem jest zaprojektowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Na rynku dostępnych jest wiele ekologicznych urządzeń, które pozwalają na gromadzenie oczyszczonych wód i wykorzystywanie ich na cele gospodarcze. Przy prawidłowym użytkowaniu i przestrzeganiu wytycznych producenta, oczyszczalnia powinna działać prawidłowo, spełniając wszelkie wymogi ekologiczne.

Zanim zdecydujemy się na budowę oczyszczalni, musimy zapoznać się z zapisami miejscowego planu (MPZP). Najczęściej pozwolenie na zastosowanie tego rozwiązania, otrzymuje  się pod warunkiem, że na danym terenie nie jest planowana rozbudowa sieci kanalizacyjnych. W tej sytuacji organ sprawdzający projekt budowlany, może zażądać od nas pisemnej informacji od zarządcy sieci o braku planowanej rozbudowy kanalizacji w obrębie naszej działki. Inną przeszkodą mogą być np. strefy ochronne podziemnych zbiorników wód lub ochrony jakości wód powierzchniowych. Na tych terenach najczęściej zabronione jest stosowanie przydomowych oczyszczalni oraz wprowadzanie ścieków do warstw podziemnych gruntu. Inne często spotykane strefy ograniczające możliwość zastosowania oczyszczalni to tereny objęte różnymi formami ochrony np. parki krajobrazowe, Natura 2000 itp. Oprócz obostrzeń jakie narzucić może miejscowy plan (MPZP), ograniczeniem w zastosowaniu oczyszczalni mogą być warunki terenowe lub powierzchniowe naszej działki. 

O tym jak usytuować oczyszczalnię na działce piszemy w artykule: http://www.archestate.pl/blog/projektowanie/jak-usytuowac-studnie-szambo-lub-oczyszczalnie/

Na terenach, gdzie planowana jest w najbliższym czasie budowa sieci kanalizacyjnej, zapisy miejscowego planu najczęściej nakazują zastosowanie szamba. Jest to rozwiązanie tymczasowe, dopóki nie powstanie sieć wraz z nakazem podłączenia naszego budynku po jej wykonaniu. Z perspektywy inwestora, który w przyszłości musi skorzystać z sieci kanalizacyjnej jest to tańsze rozwiązanie niż instalacja przydomowej oczyszczalni.


Opracowała: mgr inż. Natalia Rotko

4 myśli na temat “PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW A MPZP

 1. Sylwia Odpowiedz

  Dzień dobry, a jak to sprawdzić, czy w MPZP jest możliwość lub jej nie ma na budowę przydomowej oczyszczalni? Czy to jest po prostu wpisane do planu, czy trzeba się właśnie dowiadywać w przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym, czy jest planowana kanalizacja?

  • ArchEstate Autor wpisuOdpowiedz

   Witam
   Tak, informacja o możliwości lub zakazie wykonania przydomowej oczyszczalni powinna być wpisana w miejscowym planie (MPZP).
   W przedsiębiorstwie wodno – kanalizacyjnym można zapytać o planowaną rozbudowę sieci kanalizacyjnej. Pozwoli to Pani zaplanować sposób projektowanego odprowadzenia ścieków. W sytuacji kiedy zakład nie planuje inwestycji rozbudowy sieci i MPZP nie zabrania wykonywania przydomowych oczyszczalni można się zastanowić nad tym rozwiązaniem, które jest bardziej eko niż szambo.
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 2. Wywóz szamba Odpowiedz

  Też swego czasu musiałem zbudować szambo właśnie ze względu na planowaną budowę kanalizacji. Wielki wybetonowany dół został i trzeba było coś z tym zrobić. Wykorzystuję nieużywane szambo na deszczówkę do polewania ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *