PROJEKTOWANIE – ZACZYNAMY!

Na samym początku „drogi” projektowej należy zweryfikować kilka bardzo ważnych informacji o naszej działce. Przed rozpoczęciem procesu inwestycyjnego powinniśmy sprawdzić czy w gminie, w której znajduje się działka uchwalony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (skrót: MPZP). W przypadku braku planu należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (skrót: WZ)

Zarówno w miejscowym planie i warunkach zabudowy znajdziemy wszystkie niezbędne informacje na temat przeznaczenia naszej działki oraz formy architektonicznej budynków, m. in. wysokość budynku, kształt i kąt nachylenia połaci dachowych. Należy również pamiętać, że wraz z uchwaleniem MPZP ważność tracą wszystkie wydane wcześniej decyzje o warunkach zabudowy. Dlatego warto sprawdzić czy w naszej gminie prowadzone są prace nad sporządzeniem planu i od kiedy będzie on obowiązywał.

Inwestorzy, którzy stoją przed ważnym i niekiedy bardzo trudnym wyborem projektu domu, muszą kierować się wytycznymi zapisanymi w obowiązującym planie lub warunkach zabudowy. Projekt domu można wybrać spośród bardzo bogatej oferty projektów gotowych, a kiedy żaden dostępny na rynku nie spełnia oczekiwań i marzeń klienta, można zdecydować się na projekt indywidualny – kreślony od początku przez architekta i dopasowany do jego indywidualnych potrzeb.

Kolejną bardzo ważną informacją o działce jest jej dostęp do drogi publicznej. Nie uzyskamy pozwolenia na budowę jeśli działka nie będzie spełniać tego warunku. W przypadku kiedy dojazd do działki jest wyznaczony przez tereny działek sąsiednich, (np. poprzez służebność) należy sprawdzić czy stan prawny drogi dojazdowej jest uregulowany.

Bardzo często pojawiającym się problemem jest brak przeprowadzonego postępowania spadkowego w sytuacji kiedy właściciel lub współwłaściciel działki nie żyje.

Następną istotną kwestią jest dostęp do mediów. Należy sprawdzić gdzie i w jakiej odległości od działki znajdują się sieci, gdyż wpływa to w późniejszym etapie na poniesione koszty związane z budową.

Kolejną informacją, którą należy sprawdzić przed rozpoczęciem projektowania jest występowanie na terenie naszej działki terenów osuwiskowych lub zalewowych – jest to szczególnie ważne w terenach położonych na południu naszego kraju lub w pobliżu dużych cieków wodnych. Z  informacji na ten temat opracowanych przez Państwowy Instytut Geologiczny oraz Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej korzysta np. Starostwo Powiatowe przed wydaniem decyzji pozwolenia na budowę.

Opisane wyżej elementy należy sprawdzić zarówno przed rozpoczęciem procesu projektowego, jak i przed zakupem nowej działki, która w przyszłości posłuży nam jako plac budowy pod wymarzony dom!

Zapraszamy serdecznie do naszego biura w Bochni na bezpłatne spotkanie podczas którego sprawdzimy Państwa działkę oraz porozmawiamy o planach inwestycyjnych. Doradzimy w wyborze projektu domu i przeprowadzimy przez cały proces projektowania, aż do uzyskania pozwolenia na budowę.

Zespół ARCH ESTATE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *