PROJEKT DOMU Z KATALOGU – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE

W poszukiwaniach idealnego projektu domu, najczęściej korzystamy z Internetu. Firm, które  zajmują  się sprzedażą tzw. projektów gotowych (typowych, powtarzalnych) na rynku jest bardzo dużo.  Posiadają one w swojej ofercie często kilka tysięcy opracowań, zaczynając od niewielkich, tanich w budowie po nowoczesne rozwiązania architektoniczne i konstrukcyjne. Wizualizacje gotowych domów działają na naszą wyobraźnię i pomagają w podjęciu decyzji. Jednak w pierwszej kolejności należy sprawdzić kilka ważnych informacji  by mieć pewność, że dokonujemy dobrego wyboru.

Na co zwrócić uwagę, by zakup projektu z katalogu był nie tylko spełnieniem naszych marzeń ale również dobrą inwestycją.

1. ZGODNOŚĆ PROJEKTU Z MPZP LUB WZ

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić czy wybrany projekt spełnia wymogi miejscowego planu lub warunków zabudowy. W przeciwnym wypadku konieczność dostosowania projektu na etapie adaptacji do wytycznych MPZP lub WZ może być kosztowna (http://www.archestate.pl/blog/projektowanie/mpzp-czy-wz/).
Najczęściej należy zwrócić uwagę na takie parametry jak: kąt nachylenia dachu, ilość kondygnacji, wysokość  i wymiary zewnętrzne budynku.                   

2. POWIERZCHNIA DOMU I POWIERZCHNIA UŻYTKOWA

Powierzchnia budynku lub powierzchnia użytkowa to bardzo ważne parametry techniczne na podstawie, których przygotowuje się wyceny prac budowlanych i wykończeniowych. Inwestorzy planujący finansowanie swojej budowy w całości lub częściowo z kredytu powinni już na etapie wyboru projektu sprawdzić swoją zdolność kredytową i  do niej dopasować wielkość projektowanego domu.

3. RODZAJ ZAPROJEKTOWANEGO STROPU

Jedną z wielu dostępnych informacji  na temat projektu domu jest również rodzaj stropu.  Najczęściej stosowanymi w typowych projektach domów jednorodzinnych są:

strop żelbetowy (tzw. monolityczny, wylewany na budowie)

strop gęstożebrowy  (np. Teriva, Acerman, Fert lub Ceram)

strop prefabrykowany (wykonywany z rożnych elementów np. płyt kanałowych, żelbetowych, betonu komórkowego)

strop półprefabrykowany  (np. typu filigran)

strop drewniany

Każdy z wymienionych stropów posiada szereg wad i zalet. Różnią się przede wszystkim kosztami, czasem montażu, rozpiętościami konstrukcyjnymi, koniecznością wykonywania podpór, podatnością na ugięcia lub izolacyjnością akustyczną. Szukając projektu domu powinniśmy sprawdzić rodzaj zaprojektowanego stropu i zweryfikować możliwość jego montażu, transportu oraz dostępność firm i materiałów wraz z kosztami. Zmianę technologii stropu, jeżeli jest taka konieczność, najlepiej zaplanować na etapie adaptacji. Zdarza się, że wiąże się to z koniecznością doprojektowania dodatkowej podpory czyli słupa lub ściany nośnej wraz z fundamentem.

4. RODZAJ ZAPROJEKTOWANEJ WENTYLACJI

Pomieszczenia projektowanego budynku powinny zostać wyposażone w wentylację czyli system wymiany powietrza, a informacja o jej rodzaju znajduje się w opisie projektu typowego.

Najczęściej stosowana jest wentylacja grawitacyjna – polegająca na wymianie powietrza w pomieszczeniach poprzez nawietrzniki np. w oknach (dostawa świeżego powietrza) oraz kominy wentylacyjne (wyrzut wewnętrznego powietrza), na zasadzie wytworzonej różnicy ciśnień. Innym, zyskującym na popularności systemem jest wentylacja mechaniczna (rekuperacja, wentylacja nawiewno – wywiewna). Polega ona na wymuszonej wymianie powietrza poprzez wentylatory. Dzięki rekuperatorowi czyli centrali wentylacyjnej możliwy jest odzysk ciepła między strumieniami powietrza wywiewanego i nawiewanego (latem – chłodu, zimą – ciepła).

Wyboru projektowanej wentylacji pomieszczeń w domu najlepiej dokonać na etapie adaptacji. Jest to ważne ponieważ zmiana na wentylację mechaniczną wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wybierając projekt, który zawiera odpowiedni dla nas system wymiany powietrza unikniemy kosztów związanych z opracowaniem dodatkowej dokumentacji projektowej.

5. ZGODNOŚĆ PROJEKTU Z WT2021

W związku z wymogami, jakie stawiają dla nowych budynków warunki techniczne, projektuje się coraz cieplejsze i ekologiczne domy.

W celu spełnienia wyśrubowanych wskaźników dotyczących izolacyjności i energooszczędności bardzo ważna jest grubość i parametry izolacji termicznej.  Oferowane projekty typowe wyposażone są najczęściej w wentylację mechaniczną, panele słoneczne, pompy ciepła lub ogniwa fotowoltaiczne. Pomimo, że większość biur dostosowała wszystkie sprzedawane projekty do WT2021, można znaleźć takie, które po zamówieniu wymagają przeprojektowania. W związku z tym czas oczekiwania na otrzymanie dokumentacji może się wydłużyć. 


Przed zakupem projektu typowego z katalogu warto zwrócić się o pomoc do biura projektowego. Architekt dokładnie przeanalizuje zapisy MPZP lub WZ dla naszej działki, doradzi w wyborze odpowiedniego projektu oraz wykona jego adaptację. Więcej informacji na ten temat pod linkiem (http://www.archestate.pl/blog/projektowanie/adaptacja-projektu/)
W razie potrzeby naniesie niezbędne zmiany lub korekty oraz  przeprowadzi nas przez cały proces do uzyskania pozwolenia na budowę.

Opracowała:
mgr inż. Natalia Rotko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *