POZWOLENIE NA BUDOWE … I CO DALEJ?

Każdy obecny lub przyszły inwestor nie może doczekać się startu swojej budowy. Po zakończeniu czasochłonnej części formalnej pora na rozpoczęcie prac budowlanych. Od czego powinniśmy zacząć, kiedy w ręce trzymamy już pozwolenie na budowę? 

W pierwszej kolejności powinniśmy zarejestrować dziennik budowy w urzędzie, który wydał decyzję, czyli np. w Starostwie Powiatowym.  Wraz z odpowiednim wnioskiem przedkładamy  dziennik, który zakupić można w sklepie papierniczym oraz prawomocną decyzję lub jej kopię. Po zarejestrowaniu otrzymamy wypełniony i opieczętowany dziennik budowy.

Następnie należy udać się z całą dokumentacją do wybranego kierownika budowy. Po wypełnieniu i podpisaniu odpowiednich dokumentów, powinniśmy zgłosić chęć rozpoczęcia budowy w odpowiednim nadzorze budowlanym. W dokumentach wskazujemy datę rozpoczęcia prac budowlanych.  

Kolejnym krokiem będzie wytyczenie budynku (fundamentów) przez geodetę, któremu przekazujemy niezbędną dokumentację, czyli projekt zagospodarowania działki, rzut fundamentów lub/i rzut parteru budynku. Po wytyczeniu budynku możemy ruszać z pierwszymi pracami budowlanymi.

Każdy kto planuje budowę domu powinien już na etapie prac projektowych wybrać i skonsultować projekt z kierownikiem budowy oraz wstępnie dobrać ekipę budowlaną. Należy też pamiętać, że decyzja pozwolenia na budowę ważna jest 3 lata od daty, kiedy stała się prawomocna. Każdy kolejny wpis do dziennika budowy przedłuża ważność dokumentu o kolejne 3 lata. Cały proces budowlany do czasu wbicia pierwszej łopaty jest czasochłonny, dlatego planując późniejsze etapy prac można szybko i bez przeszkód rozpocząć budowę.

Opracowała:
mgr inż. Natalia Rotko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *